Biuro Zarządu:

ul. Dolna Brama 8, 80-821 Gdańsk


NIP: 957-090-06-91

tel: 727 008 103

e-mail: biuro@zzwp.pomorskie.pl , pzw.biuro1@wp.pl

Konto bankowe: 06 1020 1811 0000 0002 0014 8486

79. rocznica wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji

Gdynia uczciła 79. rocznicę wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji. Uroczystości zorganizowano przed pomnikiem Polski Morskiej. Wzięli w nich udział m.in.: gdyńscy samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz mieszkańcy.

Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

„Trwający ponad pięć i pół roku okres hitlerowskiej okupacji stanowi najtragiczniejszą kartę w historii naszego miasta. Wielu mieszkańców straciło życie – m.in. w Piaśnicy i obozie Stutthof. Dziesiątki tysięcy ludzi musiało opuścić swoje mieszkania w ramach przymusowych deportacji i wyjechać w nieznane. Pozostali gdynianie byli poddawani procesowi germanizacji, ale niemieckim władzom nie udało się zatrzeć przedwojennego etosu naszego miasta.”
Na koniec uczestnicy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem. Obchody uświetniła wojskowa asysta honorowa. Wśród składających wiązanki byłą także delegacja naszego Koła nr 2 oraz przedstawiciele Koła nr 25 ZŻWP. Naszej delegacji przewodniczył kol. R. Augustyniak, z Koła nr 25 był min. kol. R Woliński.


 

 
Licznik odwiedzin: 683378