Biuro Zarządu:

ul. Dolna Brama 8, 80-821 Gdańsk


NIP: 957-090-06-91

tel: 727 008 103

e-mail: biuro@zzwp.pomorskie.pl , pzw.biuro1@wp.pl

Konto bankowe: 06 1020 1811 0000 0002 0014 8486

11 listopad w Gdyni

Radosne, biało-czerwone i uroczyste Święto Niepodległości w Gdyni

W takiej atmosferze odbyła się parada niepodległości, organizowanej w ramach 105. Gdyńskich Urodzin Niepodległej. Parada przeszła ulicami naszego miasta, a oficjalne uroczystości odbyły się przy pomnikach Józefa Piłsudskiego i Polski Morskiej

Gdyński samorząd reprezentowany był nie tylko przez prezydenta Wojciecha Szczurka. Wzięli w niej udział również: Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, a także radni i przedstawiciele wielu miejskich instytucji.

Uczestniczyli także parlamentarzyści. Udział wzięli m.in. senator Sławomir Rybicki, posłanki: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Barbara Nowacka, posłanka Sejmu X kadencji Dorota Arciszewska-Mielewczyk, byli posłowie Sejmu IX kadencji Artur Dziambor i Tadeusz Aziewicz oraz poseł Sejmu X kadencji, Rafał Siemaszko. 

Święto Niepodległości to najważniejsze święto w naszym państwie. Ja bardzo się cieszę, że gdynianie tak licznie przybyli do nas – mówiła Joanna Zielińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. - Oczywiście pomogła nam pogoda, ale również liczba atrakcji. 4 tysiące biegaczy rozpoczęło o godz. 9.00 sportowe świętowanie święta niepodległości. W dzielnicach były też te święta, już wczoraj w Chwarznie-Wiczlinie, Pogórzu, Obłużu, Orłowie. A teraz tu, w Śródmieściu, cała Gdynia i nasi goście przyszli, aby razem z nami świętować niepodległość. Gdynia to miasto, które w zasadzie zawdzięcza wszystko niepodległej Polsce, bo 123 lata niewoli spowodowało, że była ogromna potrzeba dostępu do morza. I właśnie w tym miejscu powstało piękne miasto. To nasze miasto, Gdynia – zaznaczyła Joanna Zielińska. 

Parada zakończyła się przed pomnikiem Polski Morskiej. Tu odbyły się oficjalne uroczystości, uświetnione wojskową asystą honorową. Wzięli w nich udział m.in. parlamentarzyści, gdyńscy samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej z Dowódcą 3 Flotylli Okrętów kontradmirałem Ogrodnikiem jako gospodarzem, Z-ca Inspektora MW kontradmirał Jurkowlaniec oraz mieszkańcy.  Odegrano hymn narodowy. Nie zabrakło też tradycyjnego świątecznego salutu armatniego z pokładu niszczyciela ORP „Błyskawica”, apelu pamięci, okolicznościowych przemówień i defilady pododdziałów MW na zakończenie.

Wiązanki pod pomnikiem składały delegacje w tym delegacja naszego Koła w składzie: Prezes kmdr por w st. spocz. R Augustyniak oraz kmdr por w st. spocz. A. Wiśniewski i kmdr w st. spocz. dr. A. Kwiatkowski. Była też delegacja stowarzyszenia Oficerów MW RP z wiceadm. w st. spocz. M Węglewskim oraz w imieniu Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Prezes Koła w Gdyni kmdr w st. spocz. Z. Przystał. Po uroczystości obserwowaliśmy powrót z długiego rejsu i wejście do basenu Prezydenta Żaglowca „Dar Młodzieży”
Licznik odwiedzin: 571248